09354237916

پدال‌هایی که این روزها خوب نمی‌چرخد
نویسنده خبر : مدیر سایت    
یکشنبه 30 تیر 1398
    
تعداد بازدید: 744
    
زبان : فارسی
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1398/4/30

در حال حاضر یکی از مهمترین مشکلات خیاطان تولیدکننده  کمبود سرمایه در گردش است...

پدال‌هایی که این روزها خوب نمی‌چرخد
تولید در هر کشوری آغازکننده چرخه اقتصادی به شمار می‌رود و به واسطه آن سایر بخش‌ها رونق می یابند؛ اما در ایران کلمه تولید همواره با هزار اما و اگر همراه بوده که در سال‌های اخیر و با رشد بحران‌هایی نظیر تحریم، برخی از سرمایه‌گذاران را با مشکل مواجه کرده است.
‌به گزارش ایسنا، تولید در عرصه پوشاک یکی از مهم‌ترین و کارآمد‌ترین بخش‌هاست که علاوه بر داشتن ارزش افزوده بالا امکان اشتغالزایی گسترده‌ای را نیز به همراه دارد.
خراسان شمالی یکی از استان‌هایی است که در آن تولیدی‌های پوشاک راه اندازی شده است اما متأسفانه عوامل مختلفی سبب شده تا آنها نتوانند به هدف اصلی خود که اشتغال زایی بیشتر، کسب سود و تأمین نیازهای استان است را مرتفع کنند.

خرید پارچه نقدی؛ فروش لباس اقساطی
محمد یزدانی که دارای تولیدی پوشاک در روستای مرزی توتلی در شهرستان راز و جرگلان است در گفت و گو با ایسنا گفت: در حال حاضر ۶۰ نفر در این تولیدی مشغول بکار هستند که این تعداد نسبت به روزهای نخست راه اندازی این تولیدی کاهش پیدا کرده است.
وی افزود: در گذشته علاوه بر اینکه تعدادی خیاط در محل تولیدی کار می‌کردند، تعدادی نیز بیرون بر بودند، بطوری‌که پارچه را تحویل می‌گرفتند و امر دوخت و دوز را در منزل انجام و سپس به تولیدی تحویل می‌دادند که تعداد این افراد کاهش یافته است.
وی دلیل کاهش خیاطان بیرون بر را ارتقای کیفیت کار بیان کرد.
یزدانی با اشاره به اینکه در حال حاضر یکی از مهمترین مشکلات این تولیدی کمبود سرمایه در گردش است، ادامه داد: البته مقداری تسهیلات برای این تعاونی اخذ شده است اما بیشتر این رقم صرف خرید تجهیزات، چرخ خیاطی و ساخت و ساز تعاونی شده است.
وی اظهار کرد: در حال حاضر قیمت پارچه و نخ چندین برابر شده بطوریکه در گذشته هر کیلو پارچه را با قیمت ۲۰ هزار تومان خریداری می‌کردیم این درحالیست که این رقم اکنون به ۷۰ هزار تومان رسیده است.
وی با بیان اینکه قیمت نخ نیز از هفت هزار تومان به ۲۵ هزار تومان رسیده است، تصریح کرد: همین امر موجب شده تا تولید ۳۰ هزار دست در ماه به ۲۰ هزار دست در ماه برسد.
یزدانی در پاسخ به این سوال که آیا درآمد تولیدی کفاف تأمین سرمایه در گردش شرکت را نمی‌دهد، توضیح داد: از زمانیکه پارچه خریداری می‌شود و تا زمانیکه برش داده و زیر چاپ و گلدوزی می‌رود و به فروش می‌رسد یک ماه طول می‌کشد، از سوی دیگر خرید تمام مواد اولیه به صورت نقدی است اما زمان تحویل کالا، ۳۰ درصد در ابتدا نقدی پرداخت می‌شود و مابقی به صورت زمان دار از سوی بنکدار داده می‌شود.
وی تاکید کرد: مشکلی که اکنون موجب شده تا به شدت با مشکل سرمایه در گردش مواجه شویم این است که خرید پارچه به صورت نقدی اما فروش لباس‌ها به صورت اقساطی و چکی است.

تولیدی‌هایی که تبدیل به خیاطی مزدی دوز شده اند
سکینه هجرتی که دارای تولیدی پوشاک اطلس است در گفت و گو با ایسنا در ادامه گفت: مشکل گرانی پارچه و نخ سبب شده تا تعدادی از تولیدی‌های پوشاک در این استان با شرکت‌های بزرگ در تهران قرار داد ببندند و آنها پارچه و مدل را دریافت و طبق خواسته آنها عمل کنند که چنین امری سود چندانی به دنبال نخواهد داشت.
وی افزود: تولیدی‌های پوشاک در این صورت فقط هزینه دوخت را از شرکت‌های مذکور دریافت می‌کنند و به عبارتی مزدی دوز شده اند.
وی ادامه داد: در گذشته می‌توانستیم پارچه را به صورت امانی خریداری سپس امر دوخت را انجام دهیم و بعد از فروش پول خرید پارچه را پرداخت کنیم اما این مسئله هم اکنون برعکس شده و سبب شده تا خیاطی‌ها مجبور شوند که پارچه و مدل را دریافت کنند و فقط امر دوزندگی را انجام دهند.
سفارشاتی که به خارج استان داده می‌شود و تولیدی‌ها نظاره گر هستند
هجرتی تصریح کرد: یکی دیگر از مشکلاتی که اکنون بر سر راه تولیدی‌های پوشاک این استان است این بوده که از سوی ادارات، شرکت‌ها، مدارس و بیمارستان‌های استان مورد حمایت قرار نمی‌گیرند.
وی بیان کرد: هفت تا هشت سال با دستگاهی همچون آموزش و پرورش استان جنگیدیم تا توانستیم کار تولید لباس‌های فرم مدارس را در دست بگیریم و آن را در داخل استان تولید کنیم.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ادارات و شرکت‌های موجود در استان کار تولید لباس‌های فرم مورد نیاز خود را به سایر استان‌ها می‌سپارند و تولیدی‌های پوشاک استان نیز فقط نظاره گر هستند.
هجرتی تاکید کرد: در این استان چهار تا پنج بیمارستان وجود دارد که لباس‌های موجود در آنجا باید هر سه تا چهار ماه تعویض شود که اگر از تولیدی‌های استان حمایت و کار تولید لباس‌های مورد نیاز تحویل این تولیدی‌های شود اشتغال زایی زیادی در این تولیدی‌ها ایجاد می‌شود اما بیمارستان‌ها نیز کار را به استان تحویل نمی‌دهند.
پوشاک دوخته شده در خراسان شمالی دوباره از تهران به استان ارسال می‌شود
بیلام کبوتری از دیگر دارندگان تولیدی پوشاک در خراسان شمالی نیز در گفت و گو با ایسنا گفت: گرانی پارچه سبب شده تا فقط دوخت را انجام دهم، بطوریکه پارچه‌های برش داده شده را از شرکت‌های موجود در تهران دریافت و در اینجا دوخته می‌شوند.
وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مشکلاتی که اکنون در این استان وجود دارد این است که بوتیک‌های لباس، لباس‌های تولید شده در استان را قبول ندارند و می‌گویند باید دوخت تهران باشد.
وی افزود: این درحالیست که پارچه‌های برش داده شده از تهران وارد استان و در اینجا دوخته و سپس دوباره به تهران ارسال می‌شود و بعد از آن لباس فروشی‌های بجنورد دوباره آنها را از تهران خریداری و به استان حمل می‌کنند.
کبوتری ادامه داد: هرچقدر نیز برای این افراد توزیع داده می‌شود که این لباس دوخت این استان است و فقط شما هزینه حمل را از تهران به این استان پرداخت می‌کنید، گوش شنوایی وجود ندارد.
نبود تولیدی پوشاک در خراسان‌شمالی، قیمت لباس را چندین برابر کرده است
سهراب خطیب رئیس اتحادیه پوشاک فروشان بجنورد در ادامه در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه نبود تولیدی لباس یکی از مهمترین مشکلات این اتحادیه است، گفت: این امر سبب شده تا پوشاکی که در این شهر به فروش می‌رسد با قیمت بالایی باشد.
وی توضیح داد: یک فروشنده لباس مجبور است برای تأمین اجناس مورد نیاز به شهرهایی همچون تهران سفر کند و از سوی دیگر حدود سه تا چهار روز در این شهر اقامت داشته باشد تا پوشاک مورد علاقه مشتریان خود را تهیه کند که هزینه ایاب و ذهاب، خورد و خوراک و اقامت بر روی قیمت پوشاک به فروش رسیده در شهر بجنورد تأثیرگذار است و در حقیقت در این شهر گران فروشی وجود ندارد بلکه اجناس با قیمت بالایی تهیه می‌شود.

 

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.