09354237916

پایان لباس‌های بدبو با تولید پارچه‌های عطری
نویسنده خبر : مدیر سایت    
دوشنبه 14 مرداد 1398
    
تعداد بازدید: 738
    
زبان : فارسی
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1398/5/14
منبع : ایسنا

 پارچه‌هایی که دارای عطر و بو هستند پایانی برای لباس‌های بدبو  و هرچه عرق کنید عطر بیشتری از آنها تولید می‌شود.

محققان اظهار کردند: پارچه‌هایی که دارای عطر و بو هستند می‌توانند پایانی برای لباس‌های بدبو باشند و هرچه بیشتر عرق کنید، عطر بیشتری از آنها تولید می‌شود.
به گزارش ایسنا و به نقل از ارث، کارکردن و ورزش کردن در روزهای گرم با عرق کردن همراه است و برخی افراد با اینکه از قوی‌ترین خوشبوکننده‌ها هم استفاده می‌کنند، اما بوی عرق می‌دهند و این موضوع آنها را آزار می‌دهد.
محققان به تازگی موفق به تولید پارچه‌هایی شده‌اند که عطر دارند و می‌توانند برای تولید لباس‌های ورزشی استفاده شوند و در تمام روز، بوی عرق نگیرند.
این بررسی را محققان دانشگاه مینهو در پرتغال انجام دادند و پارچه‌ای تولید کردند که از مولکول عطری به نام β-citronellol عطر علف لیمو را بعد از قرار گرفتن در معرض عرق تولید می‌کند.
این پارچه‌های هوشمند می‌توانند خود را خنک کنند، به نور پاسخ دهند، تغییر رنگ داده و نسبت به سایر محرک‌های خارجی فعال باشند. کاربردهای بالقوه این نوع پارچه‌ها در پروتز و رباتیک خواهد بود و کاربردهای زیادی در آینده خواهند داشت.
در این آزمایش، محققان از دو فناوری برای آزادشدن عطر پارچه استفاده کردند و در هر دو روش، پارچه را در معرض عرق انسان قرار دادند.
در روش ابتدایی، آنها از پروتئین موجود در بینی استفاده کردند و در روش دوم، مولکول‌های بو در لیپوزوم قرار گرفتند. نتایج نشان داد که توسط این روش‌های جدید می‌توان پارچه‌های ضدبو تولید کرد که در دوخت انواع لباس کاربرد دارند.
یافته‌های این بررسی در نشریه Applied Materials and Interfaces منتشر شده است.

 

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.